Środa, 22 stycznia 2025

Jak sklepy mogą pomóc nam, abyśmy nie marnowali żywności?

7 lipca 2020

Choć szacuje się, że sklepy odpowiadają za około 5 procent wszystkich przypadków marnowania żywności, często można usłyszeć, że ich udział w tym niechlubnym wyniku jest znacznie większy. Jak to możliwe?

Samo marnowanie żywności jest dużym problem dotyczącym nie tylko Polski, ale i całego świata. Tym bardziej alarmujące jest więc to, że sklepy skutecznie nam w tym „pomagają”. Najnowszy raport brytyjskiego National Federation of Women Institute analizuje badania, które przeprowadzono wśród samych jego członkiń, a także te, którym poddano przedstawicieli supermarketów. Jasno wynika z niego, że to, w jaki sposób w marketach sprzedawane są produkty spożywcze, nie pozostaje bez wpływu na te nasze zachowania, które są naganne z ekologicznego ujęcia. Respondentów zapytano o to, na jakie trzy zmiany w sprzedaży żywności mogliby wskazać, gdyby to oni mieli wpływać na politykę sklepów w zakresie marnowania żywności. Niemal czterech na pięciu pytanych zwróciło uwagę na to, że korzystne okazałoby się sprzedawanie produktów luzem, a nie w opakowaniach zbiorczych. Zwrócono też uwagę na to, że warto byłoby poprawić dostępność mniejszych opakowań, a także takich, które bez większych trudności można byłoby podzielić na mniejsze porcje. Krytycznie oceniono też promocje charakterystyczne dla wielu sklepów i zakładające, że po zakupie jednego produktu, drugi taki sam będziemy mogli otrzymać za darmo.

Kiedy jeść produkty spożywcze?

W analizowanych badaniach na uwagę zwraca również niepewność, jaka towarzyszy wielu osobom mającym kontakt ze sformułowaniem „data przydatności do spożycia” oraz „najlepiej spożyć przed”. Pierwszy z terminów informuje nas o tym, do kiedy należy zjeść dany produkt, aby nie zrobić krzywdy swojemu organizmowi. Drugi z kolei informuje nas jedynie o najwyższej jakości danego produktu. W praktyce oznacza to, że kiedy minie, nadal nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy sięgali po dany produkt. Nie będzie się to wiązało z zagrożeniem dla naszego zdrowia, choć dobrym pomysłem jest przyjrzenie się mu wcześniej nieco bardziej krytycznym okiem.

Czy da się przeżyć 7 dni za 50 zł

Zerwijmy z wielopakami

Konsumenci coraz częściej sprzeciwiają się też wielopakom zwracając uwagę na to, że kupowanie luzem sprzedawanych w ten sposób produktów mogłoby okazać się znacznie bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Dziś coraz więcej sklepów daje już wybór swoim klientom, być może jednak jeszcze lepszą opcją byłoby całkowite zrezygnowanie z wielopaków jako rozwiązań sprawiających, że żywność jest tak często marnowana. Także opakowania, które łatwo można podzielić na mniejsze, są uważane dziś za wyjątkowo atrakcyjne.

Koniec z promocjami zachęcającymi do marnowania żywności

Kupowanie po promocyjnych cenach jest bardzo przyjemne, nie zawsze jednak jest posunięciem mądrym. Każda chyba gazetka dyskontowa zachęca nas do zakupu kilku produktów tylko dlatego, że można wtedy zapłacić za nie mniej. Wiele osób uważa, że decydując się na takie posunięcie oszczędza, tymczasem okazuje się, że jest to krok prowadzący przede wszystkim do marnowania żywności.