Środa, 22 stycznia 2025

Peeling: Fakty i mity

8 grudnia 2021

Każda kobieta słyszała o peelingu. Ten popularny zabieg ma wiele korzyści dla Twojej skóry. O co w tym wszystkim chodzi? Na jakie rzeczy najlepiej zwracać uwagę? Warto zrozumieć całą sprawę od środka, aby jak najwięcej z niej skorzystać.

Peeling, czyli złuszczanie naskórka

Peeling, czyli zabieg kosmetyczny i dermatologiczny, który usuwa martwe komórki naskórka, stosowany jest w dermatologii. Chociaż te terminy są bardziej powszechne i techniczne, procedura ta jest również znana jako abrazja lub ablacja, i złuszczanie. Zabieg ten jest stosowany w celu wygładzenia zmarszczek, zmniejszenia przebarwień i poprawy wyglądu skóry. Może być również stosowany w celu powstrzymania wrastania włosów w skórę. Peeling przyspiesza proces odnowy naskórka. Zabieg ten może być również stosowany w leczeniu skóry łojotokowej i trądzikowej.

Różne rodzaje peelingu Istnieje wiele rodzajów peelingów. Wyróżnia się dwie podstawowe kategorie: głębokość działania i sposób złuszczania. Istnieją cztery rodzaje peelingów głębokich: kosmetyczny, powierzchowny, średnio głęboki, głęboki i głęboki.

W pierwszej grupie znajdują się peelingi powierzchowne. Zabiegi te polegają na nałożeniu cienkiej warstwy preparatu, który za pomocą odpowiednich enzymów niszczy komórki skóry. Ze względu na to, że jest delikatny i nie podrażnia suchej lub wrażliwej skóry, ten rodzaj enzymatycznego złuszczania świetnie się sprawdza. Peeling Scrub to kolejny rodzaj złuszczania, który zachodzi pod wpływem mechanicznych granulek ciernych. Możesz wybierać spośród zabiegu drobnoziarnistego (dla skóry mieszanej lub normalnej), gruboziarnistego (tłusta, trądzikowa i łojotokowa) lub wersji na bazie granulek jojoba (dla wszystkich rodzajów skóry).

Do tej grupy zabiegów powierzchownych zaliczamy peelingi typu gommage, szczotkowanie i peel off. Pierwszy z nich polega na nałożeniu na skórę warstwy z enzymami roślinnymi, a następnie odczekaniu do ich zastygnięcia. Następnie warstwę usuwa się ciepłą wodą (skóra wrażliwa) lub suchymi dłońmi (skóra łojotokowa/tłusta). Metoda szczotkowania mechanicznego służy do usuwania uszkodzonych i martwych komórek naskórka. Peel off, ostatnia metoda, wykorzystuje żelową maskę, która zasycha na skórze, a następnie jest usuwana. Maskę można zdjąć, aby usunąć przylegające do niej komórki.

Zabiegi te działają w naskórku. Oba te zabiegi wykorzystują substancje chemiczne o słabszej mocy, takie jak kwas migdałowy lub kwas glikolowy. Należą do nich również zabiegi mikrodermabrazji i kawitacji. Ten rodzaj peelingu służy do głębszej regeneracji skóry i musi być wykonywany przez licencjonowanego kosmetologa.

Peelingi średnie i głębokie są najtrudniejsze i najbardziej wymagające ze wszystkich zabiegów. Mogą one obejmować zarówno naskórek, jak i jego głębsze warstwy. Do zabiegów średnio głębokich wymagana jest obecność lekarza. Peelingi głębokie wymagają udziału wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza.

Ważne jest, aby zrozumieć różnice pomiędzy metodami złuszczania skóry, aby móc prawidłowo poruszać się po peelingach. Jest to zabieg nazywany również peelingiem mechanicznym. Polega on na złuszczaniu naskórka za pomocą ścierania. Można stosować ścieranie ręczne (peeling), albo używać zaawansowanych urządzeń (ultradźwięki i mikrodermabrazja).

Proces peelingu fizycznego to z kolei usuwanie komórek skóry za pomocą ciekłego azotu, podtlenku azotu lub lasera. Peelingi chemiczne wykonywane są pod wpływem substancji chemicznej o różnej sile działania. Dzięki temu można wykonywać zarówno zabiegi powierzchowne, jak i głębsze. Warto również zwrócić uwagę na ziołowe i enzymatyczne peelingi skóry. Pierwsze z nich obejmują różnego rodzaju mieszanki, które bazują na ziołach, witaminach i minerałach. W celu usunięcia naskórka, w zabiegach enzymatycznych wykorzystuje się enzymy zwierzęce lub roślinne.

Mity na temat peelingu

Mamy teraz lepsze zrozumienie różnych rodzajów i właściwości peelingów. Przejdźmy teraz do mitów i faktów, które je otaczają.

  • Mit 1: Peeling nie zaszkodzi Twojej skórze. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Źle dobrane peelingi mogą powodować podrażnienia skóry. Nie powinnaś unikać stosowania powierzchownych zabiegów, ale upewnij się, że dopasowujesz je do swojego ciała.
  • Mit 2: Peeling musi być wykonywany każdego dnia. Jest to błędne założenie. Zabieg ten polega na usunięciu warstwy naskórka. W efekcie Twoja skóra stanie się bardziej wrażliwa. Ważne jest, aby pozwolić skórze na zagojenie się. Zaleca się wykonywanie peelingu raz w tygodniu. W przypadku bardziej zaawansowanych zabiegów, odstępy mogą być dłuższe (skonsultuj się z lekarzem lub kosmetyczką).
  • Mit 3: Peeling można wykonać po depilacji. Jest to błąd. Podrażnisz skórę i spowodujesz uczucie pieczenia. Zabieg wykonaj przed depilacją. Pobudzi to mieszki włosowe, dzięki czemu łatwiej będzie je później usunąć.

Fakty dotyczące złuszczania

  • Fakt 1: Można stosować tylko peelingi powierzchowne. Jeśli chcesz zobaczyć większą regenerację skóry, będziesz musiała wykonać głębszy peeling w klinice. Istnieje bardzo niewiele metod, które wykorzystują enzymy, zioła lub cząsteczki mechanicznie usuwające skórę. Do wykonywania peelingów chemicznych lub stosowania zaawansowanych technologii, takich jak ultradźwięki, laser i podtlenek azotu, wymagany jest wykwalifikowany lekarz lub kosmetyczka.
  • Fakt 2: Musisz wybrać odpowiedni produkt dla swojej skóry. Możesz spowodować podrażnienia skóry lub pogorszyć istniejące już schorzenia.
  • Fakt 3: Złuszczanie skóry może zmniejszyć cellulit. Jeśli chcesz pozbyć się cellulitu, musisz regularnie złuszczać miejsca, które są nim dotknięte. Zabieg ten pomaga usunąć toksyny, stymuluje metabolizm i stabilizuje równowagę wodną skóry. Regularne wykonywanie peelingu zwiększa skuteczność zaawansowanych zabiegów na cellulit.

Peeling jest jedną z metod podstawowej pielęgnacji skóry. Możesz bezpiecznie wykonywać bardzo powierzchowne zabiegi w domu. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli wybierzesz odpowiednie produkty i właściwy czas ich stosowania. Jest tak wiele rzeczy, które możesz zrobić sama. Lepsze rezultaty osiągniesz odwiedzając profesjonalny salon lub lekarza, który zapewni Ci bardziej zaawansowane zabiegi. Dla pięknej skóry!